Dokončil/a jsem školu a nemám praxi, co s tím?
Každý absolvent se někdy ocitl v situaci, kdy hledá práci, ale nemá dostatečnou praxi. I když to může vypadat jako velká překážka, existuje mnoho způsobů, jak ji překonat a získat svou vysněnou práci. Tak nezoufejte! Přinášíme hned několik tipů, které pomohou se začátkem nastartování vaší kariéry.
1) Vylepšete svůj životopis a motivační dopis
Prvním krokem je mít dobře napsaný životopis a motivační dopis. Lehce se to říká, hůře ale píše, pokud nevíte, co by měly obsahovat. Pomoci vám může náš článek Jak napsat životopis? nebo Jak napsat motivační dopis?. Především se zaměřte se na své dovednosti, vzdělání a jakékoli relevantní zkušenosti, které jste získali během studia, například:
- Projekty a seminární práce: Popište zajímavé projekty, na kterých jste pracovali, a dovednosti, které jste při nich získali. Nevadí, že nebyly realizované, jejich vypracování vás posunulo hned v několika oblastech – příprava plánu, vypracování konkrétních analýz, ústní prezentace, aj.
- Dobrovolnictví a stáže: Uveďte všechny dobrovolnické aktivity a stáže, které jste absolvovali. Byli jste vedoucím táboru? Pomáhali jste na akci neziskové organizace? Absolvovali jste stáž v některé firmě, ať už doma nebo v zahraničí? Jakákoli zkušenost, díky které jste se něco naučili, se počítá.
- Kurzy a certifikace: Zmiňte všechny kurzy a certifikace, které máte a které jsou relevantní pro danou pracovní pozici. Pokud jste absolvovali kurz vaření, ale ucházíte se o místo technika, tak sice své budoucí kolegy můžete ohromit výbornou večeří, ale pro získání práce vám to nepomůže.
2) Zaměřte se na networking
Věděli jste, že navazování a budování profesních kontaktů vám může otevřít dveře k pracovním příležitostem, které byste jinak možná nenašli?
- LinkedIn: Vytvořte si profil na platformě LinkedIn a začněte budovat svou síť kontaktů. Sledujte společnosti, ve kterých byste chtěli pracovat či lidi, kteří jsou kariérně dál než vy a zapojte se do diskusí. Nezapomeňte mít váš profil aktualizovaný pro zvýšení pracovních nabídek vhodných pro vás.
- Networkingové akce: Navštěvujte kariérní veletrhy, jak na vaší univerzitě, tak v rámci vašeho oboru. Seznámíte se se zajímavými společnostmi a rovnou zjistíte, jaké jsou v nich možnosti uplatnění. Workshopy a semináře zase rozšíří vaše znalosti a dají možnost navázat nové kontakty.
- Mentoring: Hledejte možnosti, jak získat mentora v oboru, který vás zajímá. Poskytne vám rady i své zkušenosti. Mentoringové programy nabízejí i některé univerzity. Zkuste se zeptat, třeba je nabízejí přímo na té vaší.
- Dobrovolnictví a stáže: Vyhledávejte příležitosti ve vašem oboru, které vám umožní získat nové zkušenosti a kontakty. Ať už neziskové organizace, tak firmy nabízejí programy prostřednictvím praxí či stáží pro studenty i absolventy. Zapojit se můžete třeba i do studentských organizací a klubů přímo na vaší univerzitě.
- Udržujte své kontakty: Networking je dlouhodobý proces, proto udržujte pravidelný kontakt s lidmi ve vaší profesní síti a buďte také ochotni pomoci ostatním, když potřebují radu nebo pomoc. Vzájemná pomoc a podpora pomůže přinést další příležitosti.
3) Získejte praxi během studia nebo přemýšlejte o dalším vzdělávání
Pokud ještě studujete nebo právě dokončujete studium, snažte se získat co nejvíce praktických zkušeností:
- Brigády a stáže: Hledejte příležitosti v podobě brigád a stáží v oboru, který vás zajímá. Především trend stáží stále roste a mnoho firem tuto příležitost nabízí právě studentům či absolventům. Některé firmy je již nabízejí formou přivýdělku, ovšem i samotné zkušenosti jsou cenné.
- Freelancing: Zvažte možnost pracovat na volné noze nebo na projektech pro malé firmy či neziskové organizace, pokud to váš obor umožňuje. Získáte tím mimo jiné i samostatnost, zodpovědnost či lepší time management.
Pokud nemáte dostatečnou praxi, může být užitečné pokračovat v dalším vzdělávání:
- Kurzy a certifikace: Investujte čas do online kurzů a certifikací, které jsou relevantní pro váš obor. Chcete si pro vaši budoucí práci zlepšit cizí jazyk nebo se naučit další? Vnímáte někde ve vašich znalostech v oboru prostor pro zlepšení? Možná je na čase vyhledat kurz, který vás zase posune dál.
- Vysokoškolské a postgraduální studium: Dokončili jste střední školu a nevíte, co dál? Dejte šanci pokračování na vysoké škole. Prohloubíte znalosti v oboru, který jste studovali nebo objevíte zcela nový. Po ukončení vysoké školy zvažte i možnost postgraduálního studia, které vám může poskytnout další znalosti a zkušenosti pro vaši budoucí práci.
4) Zúčastněte se výběrových řízení
Nebojte se přihlásit na výběrová řízení i na pozice, kde je požadována praxe:
- Připravenost a nadšení: Připravte se dobře na pohovor a ukažte své nadšení a ochotu učit se novým věcem. U některých pracovních pozic firmy více ocení vaši osobnost a projevení opravdového zájmu o danou náplň práce než praxi v oboru.
- Měkké dovednosti: Zaměřte se na své měkké dovednosti, jako jsou například komunikace, týmová práce a schopnost řešit problémy. V těchto dovednostech nám obvykle pomáhá již studium na vysoké škole, aniž bychom si to možná uvědomovali – společné projekty, seminární práce, prezentace aj. Zdokonalujte je a nechte je při výběrovém řízení vyniknout.
Pomohly Vám zmíněné tipy? Stačí si už jen vybrat, kde začít. Pro další rady a zajímavosti sledujte náš blog. Vřele doporučujeme nastavit si rovnou i rozesílku nových příležitostí, aby vám žádná nabídka pro absolventy neutekla. Přejeme mnoho úspěchů v hledání!
Jsme Jobs Contact, váš parťák na cestě za novou kariérou
Obraťte se na nás, pokud přemýšlíte o změně vaší současné práce. Buď nám zašlete váš životopis na email: dotaz@jobscontact.cz nebo nám zavolejte na tel.: +420 602 642 915. Aktuální příležitosti najdete na naší stránce Nabídky práce. A pokud hned teď nehledáte novou práci, ale chcete mít přehled o zajímavých příležitostech v oboru, nastavte zasílání nabídek práce do e-mailu.