Obecně je považován za jeden z nejkomplexnějších ale zároveň nejtěžších jazyků vůbec. I přes to (nebo možná právě proto) přináší vývojářům až neuvěřitelné množství výhod. O kterém jazyce je řeč? Ano, hádáte správně, je to C++. A přesně tomuto backendovému jazyku se budeme věnovat. Takže pokud jste si zvolili dráhu v C++ vývoji, máme tu něco přesně pro vás.
Vše začalo už v 80. letech v laboratořích AT&T, kdy se objevuje jazyk C with Classes (C s třídami). Hlavním cílem tehdy bylo obohatit do té doby dominantní C o nové funkce. Někdy bývá právě už C with Classes mylně jako C++ označován, samotné pojmenování ale vymyslel až v létě 1983 Rick Mascitti. Dvě "pluska" v názvu poukazují na změny oproti původnímu jazyku C, konkrétně na jeden z operátorů, které se v "Céčku" používají.
Považovat ale C++ pouze za rozšíření jazyka C by bylo fatální chybou. Jedná se o dva samostatné jazyky.
Po svém předchůdci zdědil C++ vysokou rychlost, dnes je tak používán třeba pro vývoj webových prohlížečů. Navíc díky přidaným funkcím je vývoj v C++ obohacen o možnosti objektového programování. Jazyk tak slouží třeba i pro vývoj her či zpracování grafiky.
Vybrané pozice pro C++ vývojáře:• Vývojář C/C++ | IoT (až 120 000 Kč | Brno) |
• C/C++ Dev. Embedded vývoj (až 90 000 Kč | Praha) |
Už jsme zmínili, že C++ není jen pouhou nadstavbou nad jazykem C. Z jednotlivých rozdílů stojí za zmínku možnost předání parametrů odkazy prostřednictvím referencí. Dále jazyk umožňuje provádět výpočty bez klíčových slov. A konečně, C++ disponuje proti C daleko větší standardní knihovnou. To nejvíce poznáme při překladech programů, které využívají některé matematické funkce.
Jedna ze "zkratek", kterých je třeba se vyvarovat, se týká i samotného názvu C++. Občas se tak můžete setkat i s jazykem C+. Ten je ale samostatným programovacím jazykem, jehož vývoj stále ještě není dokončen. Respektive spíše než o programovací jazyk jako takový se jedná o rozšíření jazyka C (v rámci standardu C99).